ببر، بزرگ‌ترین گربه‌سان دنیا یکی از خوش اشتهاترین حیوانات روی کره زمین
ببر، بزرگ‌ترین گربه‌سان دنیا یکی از خوش اشتهاترین حیوانات روی کره زمین

ببر، بزرگ‌ترین گربه‌سان دنیا یکی از خوش اشتهاترین حیوانات روی کره زمین، ببر یکی از حیواناتی است که بسیار خوش اشتهاست و در طول یک سال حدود 50 شکار انجام می دهد. اگر می خواهید بیشتر در مورد این حیوان خوش اشتها بدانید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها مطالعه کنید. با ما همراه باشید.

اجتماع ببرها در اصل حول محور ماده‌های بالغ زادآور می‌گردد. افراد مختلف ماده قلمرو خانگی به نسبت ثابتی را برای خودشان نگه می‌دارند که در آن توله‌هایشان را پرورش می‌دهند. ببر ماده در شرایط عادی در سنین بین ۳ الی ۴ سالگی شروع به زادآوری می‌کند و معمولاً بین ۵ تا ۷ سال قلمرو خاص خودش را دارد و پس از آن اغلب این قلمرو توسط یک ماده بالغ دیگر اشغال می‌شود. درجه هم‌پوشانی قلمرو ماده‌ها و احتمال تداخل بین روابط همسایگی از منطقه‌ای به منطقه دیگر فرق می‌کند اما در مجموع به عواملی مانند تراکم شکار و سایر فاکتورهای اکولوژیکی بستگی دارد. ببرهای نر بالغ اغلب قلمرو بزرگ‌تری از ماده‌ها دارند که این قلمرو با قلمرو چندین ببر ماده زادآور تداخل دارد. تعداد متوسط ببرهای ماده‌ای که قلمروشان با قلمرو یک ببر نر تداخل دارد، در حدود ۳ فرد است. وسعت هم‌پوشانی بین قلمرو نرها ظاهراً متفاوت است و به عواملی بستگی دارد که هنوز به درستی شناخته‌شده نیستند. مدت زمان تملک قلمرو توسط نرها خیلی کوتاه‌تر از ماده‌هاست. برای ببرهای نر این رقم بین ۲ تا ۴ سال و برای ببرهای ماده بین ۶ الی ۱۰ سال تخمین زده شده است.

برآوردها نشان می‌دهد که یک ببر در طول یک سال از یک جمعیت ۵۰۰ تایی شکار، حدود ۵۰ فرد را شکار می‌کند. در زیستگاه‌هایی که از نظر تولیدمثلی مولد هستند؛ نرخ بقا بدین صورت است: توله‌ها ۶۰ درصد- افراد جوان ۹۰ درصد- ماده‌هایی که جابجا می‌شوند ۷۰ درصد- نرهایی که جابجا می‌شوند ۶۵ درصد- ماده‌های زادآور ۹۰ درصد و در نهایت نرهای زادآور ۸۰ درصد. زیرگونه‌های مختلف ببر از نظر رفتاری و حتی از نظر حجم تغذیه تاحدودی با هم فرق دارند. ببرها گوشتخوار هستند و از گوشت و چربی تغذیه می‌کنند اما خیلی سخت است که بتوان گفت ببرها اصولاً ترجیح غذایی خاصی دارند یا صرفاً همان چیزی را می‌خورند که بدست‌شان می‌رسد فرضاً بررسی‌ها در مورد ببرهای سیبری در طبیعت نشان داده که آن‌ها ۵۰ درصد از گوشت مصرفی‌شان را از گوشت خوک و اگر این منبع غذایی مهیا نباشد به سراغ گوزن، لینکس یا حتی برخی مواقع توله خرس می‌روند و مابقی نیازشان را هم از پستاندارانی مانند خرگوش‌ها تامین می‌کنند. یک ببر در طول یک روز می‌تواند ۲۱ کیلو گوشت مصرف کند و وزن آن گاهی به ۳۰۰ کیلوگرم می‌رسد.