تفاوت فرش دستباف و ماشینی

تفاوت فرش دستباف و ماشینی ، فرش دستبافت ایران زیبایی خود را مدیون نقش و طرح و رنگ های جذاب خود است. بسیاری از افراد ارزش و جایگاه فرش ایرانی را می¬دانند. اما همه به دلیل قیمت بالای این فرش، همه مردم نمی توانند آن را خریداری کنند.

فرش های ماشینی برای رفع نیاز این دسته از مردم به بازار آمدند و مورد استقبال قرار گرفتند.
فرش های ماشینی سلیقه های مختلف مردم را پوشش داده و توانسته رضایت و انتظارات مشتری ها را برآورده کند. دلیل این رضایت تنوع در طرح، نقشه و همچنین قیمت این فرش ها ست. با توجه به بافت و تراکم فرش، قیمت ها متفاوت است. برای مثال: فرش 700 شانه ماشینی قیمت کمتری نسبت به فرش 1200 شانه ماشینی دارد. ویژگی های خاص فرش های دستبافت، باعث بالا رفتن قیمت این فرش ها شده است. فرش های دست بافت مقاومت و دوام بالایی دارند و ضد حساسیت هستند؛ همچنین نقشه ها و طرح های زیبا و حیرت انگیزی دارند.
از این فرش ها در فصل زمستان برای جلوگیری از ورود سرما، به عنوان عایق استفاده می¬شود و در فصل تابستان باعث خنک شدن کف خانه می¬شوند. در رنگ الیاف فرش دست بافت از مواد طبیعی استفاده می¬شود. جالب است بدانید که گیاهان رنگدار زیادی در طبیعت برای ساخت این رنگ ها وجود دارد. در طول تاریخ انسان ها توانسته اند این رنگ های طبیعی را پیدا کرده و از آن ها استفاده کنند. برای مثال: روناس گیاهی خودرو است که در ریشه آن ماده رنگی وجود دارد و با استفاده از آن رنگ های آجری، قرمز و انواع قرمز سیر و روشن را می¬توان به دست آورد. به دلیل استفاده از رنگ های طبیعی در فرش های دستبافت، رنگ این نوع فرش دیر تر از بین می¬رود. در صورت نگهداری درست از فرش دست بافت رنگ های آن تا سالیان دراز، ثابت مانده و از بین نمی روند.
بافت فرش در کشور هایی غیر از ایران مانند: هند، افغانستان، قفقاز، نپال، بلغارستان، مصر، ترکیه، پاکستان، چین، ترکمنستان، رمانی، آلبانی و بعضی کشورهای آسیایی دیگر نیز انجام می شود. فرش بافی در اقتصاد خانواده تقش بسیار مهمی داشته و یکی از شغل های اجتماعی و پر در آمد در اقصاد ملی محسوب می شود.