طرح و نقشه فرش های ترکیه

طرح و نقشه فرش های ترکیه ، آناتولی، نام معروف فرش ترکیه است . تولید فرش در این کشور سابقه و تاریچخه طولانی دارد . مردم ترکیه سال های زیادی ست که در این عرصه در حال فعالیت هستند .

پژوهشگران ترکیه و پژوهشگران بعضی از کشور های غربی و نیز پروژهشگران سایر کشورها، تا قبل کشف فرش پازریک ایرانی، بر این باور بودند که مهد فرش بافی در جهان، کشور ترکیه بوده و این هنر از ترکیه به ایران انتقال یافته است. ولی پژوهشگران این ادعا را رد کردند.
این ادعا به این دلیل تکذیب شد که کارشناسان و پژوهشگران فرش با توجه به بررسی های انجام شده در رابطه با فرش پازریک و ویژگی هایی مثل: بافت، مواد اولیه و نقش نگار این فرش، متوجه ایرانی بودن آن شدند. در نتیجه کشور ایران مهد قالی بافی جهان اعلام شد.
الیاف فرش های ترکیه از جنس پشم، نخ پنبه ای و ابریشم است و در بافت آن از روش اسلوب گره یا همان متقارن استفاده می¬شود. طراحی طرح و نقشه فرش های ترکیه ای به صورت شکست هندسی و خط و نقش¬های گردان است. همسایگی کشور ایران با ترکیه باعث شده که قالی بافی ایرانی، بر شیوه طراحی، رنگرزی و نقاشی ترکیه تاثیر بسیاری بگذارد. در بسیاری از طرح های ترکیه ای از طرح و نقشه های ایرانی تقلید و کپی برداری شده. طرح و نقشه محرابی، نقشه شکارگاه، طرح لچک و ترنج و طرح درختی از عمده ترین طرح های اصیل و معروف ایرانی است که از آن ها در طرح و نقشه های ترکیه تقلید شده.


طرح و نقشه فرش های جمهوری آذربایجان : 


بیشتر هنرمندانی که در این منطقه قرار دارند، در روش طراحی خود به باورهای قومی پایبند هستند و از فرهنگ کهن خود در طرح ها، آرایش عناصر زینتی و نگاره های مختلفی مانند: برگ ها، تصاویر، گل ها، قایق های هندسی چند ضلعی منقوش، چهره پردازی و... استفاده می¬کنند. این موضوع به حدی است که از شیوه شکسته و هندسی در میان فرش های آذربایجان استفاده شده.
در فرش بافی این منطقه طرح های منحنی و گردان، کمتر مشاهده می شود. عمده مراکز تولید فرش در این کشور، شهرهای باکو، شیروان و قره باغ هستند. در طرح های این منطقه به شدت از طرح های هندسی و شکسته تقلید شده است.