طرح و نقشه فرش های چینی

طرح و نقشه فرش های چینی ، چین، یکی از کشور هایی است که امروزه در زمینه تولید فرش بسیار فعال است. با اینکه به طور قطعی زمان آغاز فرش بافی در چین مشخص نیست، اما با توجه به کتاب های مصور باقی مانده از قرن 12 میلادی، می¬توان به استعداد و علاقه چینی ها در این هنر پی برد .

چینی ها از لحاظ فرهنگی شرایط لازم و خلاقیت کافی را در رابطه با هنرهای سنتی دارا بودند. قطعا از مردمی که دارای روحیه هنری و فرهنگی قدرتمندی هستند. این انتظارمی رود که بتوانند فرش های نفیسی را تولید کنند.
امروزه مردم چین از طرح و نقشه فرش های دیگر کشور ها مانند: ایران، قفقاز، ترکیه و... علاوه بر نقشه های سنتی کشورشان نیز استفاده می¬کنند. به دست گرفتن بازار فروش نقشه فرش هایی که از نظر اقتصادی رونق فراوانی دارند. یکی از دلایلی است که باعث شده چین هم مثل دیگر کشور ها، اقدام به کپی و تقلید از طرح های دیگر کشور ها کند.
چینی ها مهارت بسیاری در تقلید از آثار دیگران دارند و به قدری در این کار ماتر دارند که امروزه بالغ بر یک سوم بازار فرش را در اختیار گرفته اند. این کشور در فرش های خود از مواد اولیه ای با جنس ابریشم، نخ پنبه ای و پشم استفاده می¬کند. معمولادر بافت فرش های چینی از روش گره متقارن استفاده می شود. با توجه به این موضوع، چینی ها با اسلوب بافتن و دو نوع گره متداول در فرش های ایرانی آشنایی کامل دارند.
طرح های استفاده شده در فرش های چینی معمولا دو دسته هستند که عبارتند از :
1- نقشه و طرح های سنتی داخلی
2- طرح و نقشه های خارجی که با نام های ابوسون یا همان فرانسوی، طرح های ترکیه ای ، آذربایجانی ، ایرانی و ... کپی برداری می¬شوند .
به مجموعه ای از نقش هایی که در آن، خطوط و گل ها به روش و سبک گوبلن های قرن شانزدهم میلادی فرانسه طراحی و نقش پردازی می¬شود ابوسون می گویند. دسته های گل رز در تلفیق این طرح ها به شکلی مانند تاج گل در فاصله های مشخصی رسم می-شوند.