طرح و نقش فرش های جهان

طرح و نقش فرش های جهان ، در این مطلب قصد داریم تا شما را با تاریخچه و فرهنگ فرش بافی در ایران و جهان آشنا کرده و انواع طرح و نقشه مورد استفاده در کشورهای مختلف را بررسی کنیم.


طرح و نقشه فرش های هندی : 


تاریخچه قالی بافی در هند به اواخر قرن 16 میلادی بر می¬گردد. این هنر در هند از فرهنگ و هنر ایرانی نشات گرفته است. با اینکه صنعت گران هندی قبل از آشنایی با فرش ایرانی، با هنر و فنون صنعت نساجی و شالبافی کشمیر آشنایی کامل داشته و شهرت بسیاری در تولید منسوجات داشتند. اما فرش های ایرانی با طرح های بسیار و بدون نقص، باعث دگرگونی نقش پردازی در منسوجات هند شدند. نقشه و طرح های استفاده شده در منسوجات هندی، از فرهنگ نقشه های ایرانی الگو می¬گیرند.
همچنین در این فرش ها به غیر از طرح های ایرانی، از طرح و نقشه های پاکستانی، فرانسوی، مصری، چینی، ترکمنی و مراکشی نیز الگو برداری می¬شود. استعداد هندی ها در تلفیق و ترکیب بسیار زبانزد است. بته میری، انواع لچک و ترنج، شکارگاه، محرابی، درختی، جانوری، تصویری و ... از عمده ترین طرح هایی است که در هند بافته می¬شود. در این طرح ها به خصوص طرح لچک و ترنج تشابه بسیار زیادی با نمونه های ایرانی دارند .


طرح و نقشه فرش های پاکستانی : 


رشد فرش بافی پاکستان پس از سال 1947 میلادی، پس از جنگ جهانی دوم و کسب استقلال این کشور، با مطالعات کافی و برنامه ریزی شروع شد. در قالی بافی پاکستان نیز همانند قالی بافی هند، از طرح های دیگر کشورها الگوبرداری می¬شود. مواد اولیه ای که در فرش بافی پاکستان استفاده می¬شود از جنس پشم، ابریشم و نخ پنه ای است. فرش های پاکستانی در مقایسه با فرش های هندی، به صورت دو پوده بافته می شوند و گره نامتقارن و رج شمار بالایی دارند. فرش های پاکستان از نظر نقشه و طرح به دو دسته تقسیم می-شوند:
1. فرش های محلی که با استفاده از طرح های ترکمن به نام بخارا و نقشه های هندسی و شکسته ساده بافته می¬شوند.
2. فرش هایی که براساس طرح ها و نقشه های کشور های دیگر مانند: ایران، ترکیه و هند بافته می¬شوند. معمولا به نام های موری کاشان، موری بخارایی، موری اصفهان و... مشهور هستند. نقشه های بلوچی، نقشه های آناتولی یا ترکیه ای، نقشه های ایرانی، نقشه های محرابی و... طرح های رایج در پاکستان هستند.