دانستنی های فرش ماشینی

دانستنی های فرش ماشینی ، امروزه یکی از وسایل مهم در دکوراسیون داخلی منازل ، فرش می باشد. بسیاری از افراد در گذشته از فرش های دستبافت در منزل خود استفاده می کردند. اما در حال حاضر تعداد این افراد کاهش یافته است. با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و قیمت بالای فرش دستبافت، بسیاری از افراد اقدام به خرید فرش ماشینی می کنند.

البته تنوع طرح و رنگ هم در انتخاب فرش ماشینی تاثیر زیادی دارد. فرش های ماشینی دارای مزیت های زیادی هستند. هر فرد به تناسب سبک دکوراسیون منزل خود از طرح و رنگ خاصی از فرش ماشینی استفاده می کند. در این بین افرادی هم هستند که همواره از فرش های دستبافت استفاده می کنند.
قدمت اولین فرش ماشینی در ایران به سال 50 بازمی گردد. برای بافت این فرش از دستگاه های بافنده خارجی استفاده شد. این فرش در کاشان و توسط دستگاه ژاکارد تولید شد. به همین منظور از کاشان با عنوان پایتخت فرش ماشینی ایران یاد می کنند. با ورود فرش ماشینی ، رقابت بین آن و فرش دستبافت افزایش یافت و بسیاری از مردم از فرش های ماشینی استقبال کردند.


تقسیم بندی فرش ماشینی بر اساس جنس الیاف :


- فرش های پشمی : الیاف به کار رفته در بافت این فرش ها از جنس پشم می باشد. از آنجایی که پشم جزو الیاف طبیعی است، بسیار بادوام می باشد. یکی از ویژگی های این فرش ها این است که گرد و خاک را به خود نمی گیرند. علاوه بر این از مزایای دیگر این فرش ها می توان به نرم بودن و جذب گرما اشاره کرد. ضمن اینکه این فرش ها به راحتی قابل شستشو هستند.


- فرش های اکریلیک : فرش های اکریلیک به راحتی لک نمی شوند. این فرش ها در مقابل رطوبت، قارچ و تغییر رنگ مقاومت می کنند. اما باید دقت داشت که در مقابل مواد قلیایی شیمیایی تغییر رنگ می دهند. بهترین کیفیت فرش ماشینی مربوط به فرش های صد درصد اکریلیک می باشد.


- فرش های پلی استر : این نوع فرش از الیاف ابریشم مصنوعی بافته می شود. از ویژگی های این نوع فرش می توان به پرزدهی کمتر آن نسبت به فرش های دیگر اشاره کرد.


- فرش های پلی پروپیلن : در بافت این فرش هم از الیاف مصنوعی استفاده می شود. الیاف به کار رفته در بافت این نوع فرش ارزان قیمت بوده و رنگ پذیری بالایی دارند. قیمت مناسب این نوع فرش باعث شده تا بسیاری از افراد نسبت به خرید آن اقدام کنند. البته باید اشاره کرد که ماندگاری و طول عمر فرش های پلی پروپیلن نسبت به فرش های ماشینی دیگر کمتر است.


- فرش های نایلون : این فرش ها دوام خوبی دارند و وزن سنگین وسایل منزل را به خوبی تحمل می کنند. فرش های نایلونی در طرح ها و رنگ های مختلف تولید می شوند. در گذر زمان ، رنگ این فرش ها تغییر می کند. قیمت فرش های نایلونی نسبت به فرش های دیگری که از الیاف مصنوعی بافته می شوند، گران تر می باشد.