- استفاده از ترمز فرش
راه کارهایی برای جلوگیری از سر خوردن فرش  ، در بازار ورقه های ضد لرزشی وجود دارند که به آنها ترمز فرش گفته می‌شود، با استفاده از این ورقه ها می توان فرش را روی زمین سرامیکی ثابت نگه داشت. جنس این ورقه ها از پلاستیک نرم و سیلیکونی بوده و در برخی موارد از فوم ساخته می شود.

ترمز فرش قطعه ای است که در یک طرف آن چسب وجود دارد و زیر فرش چسبیده و کمک می کند که فرش به زمین فیکس شود.
یکی از نکات مهمی که در مورد استفاده از ترمز فرش باید به آن دقت کرد، این است که ترمز فرش باید به خود فرش چسبیده شود و نباید آن را به ریشه ها چسباند.
در بازار نوع دیگری از ترمز فرش وجود دارد که به صورت گیپوری و رولی بوده و چسب ندارند. ترمز فرش های رولی یا متری را می توان برای همه فرش ها استفاده کرد. این ترمز فرش ها چون قطر زیادی دارند، موجب برآمده شدن فرش خواهند شد. ترمز فرش های تکی و چسبی در مقایسه با دیگر انواع ترمز فرش بهتر هستند.


2- استفاده از چسب حرراتی : 


برای استفاده از چسب حرارتی باید آن را در راستای طولی فرش زد و میان خطوط متوالی ۱۵ سانت فاصله انداخت. پس از خشک شدن آن می توان فرش را روی زمین پهن کرد. برای امتحان کردن می توان فرش را با پا جابجا کرد. در صورتی که همچنان حرکت کرد، می توان دوباره فرش را برگرداند و مقدار بیشتری از چسب حرارتی به پشت فرش زد.
پیش از استفاده از چسب حرارتی برای فرش بهتر است در مورد جنس نخ به کار رفته در فرش ماشینی اطلاع کسب کرد تا چسب به فرش صدمه‌ای وارد نکند. به عنوان مثال: فرش هایی که دارای ابریشم مصنوعی و از جنس پلی استر هستند، ممکن است چسب حرارتی به آنها آسیب بزند. ولی برای فرش هایی که صد در صد اکرولیک هستند، این روش هیچ مانعی نخواهد داشت.

 


3- گذاشتن وسایل سنگین بر روی فرش : 

 


در خانه هایی که تمام زمین فرش شده، گذاشتن وسایل سنگینی مانند: مبلمان و میز می تواند از لیز خوردن فرش جلوگیری کند. اما باید دقت داشت که این روش ممکن است سبب کیسی فرش و کوبیدگی آن شود.
برای فرش هایی که دارای سایز کوچک هستند و همچنین فرش هایی که نوع بافت آن ها وزن کمتری دارد استفاده از ترمز فرش مناسب خواهد بود. برخی از فرش های ماشینی دور تا دور چرم دوزی شده اند. این کار مانع سر خوردن فرش روی سرامیک خواهد شد. در صورتی که نمی خواهید از هیچ یک از روش های بالا استفاده کنید، بهتر است فرشی تهیه کنید که دور آن چرم دوزی شده است. از جمله روش های قدیمی برای لیز خوردن فرش استفاده از موکت در زیر فرش است که این روش البته تا میزان زیادی منسوخ شده است. چون در آپارتمان های امروزی کف منازل از سرامیک، سنگ و پارکت پوشیده شده و دیگر موکت برای زیر فرش به کار برده نمی شود.