نکاتی کاربردی در مورد کیسی فرش ، در فرش های دستباف و ماشینی، کیسی فرش رخ می دهد. اما این موضوع اغلب در فرش های ماشینی بیشتر نمایان می شود. به این سبب شما باید در هنگام خرید فرش به چند نکته توجه کنید تا مقاوم ترین و بهترین فرش را خریداری کنید.

در این مطلب می¬خواهیم در رابطه با علت به وجود آمدن کیسی و راه و روش های از بین بردن آن با شما صحبت کنیم. کیسی فرش ممکن است بر اثر دلایل زیادی به وجود آید. حال درباره مهمترین دلایل آن صحبت خواهیم کرد.
دلایل کیسی فرش
یکی از دلایل رایج ایجاد کیسی فرش، بد پهن کردن فرش است. ممکن است کیسی فرش به این دلیل رخ دهد که شما بعد از شستن، آن را در جایی که صاف نیست پهن کرده اید. این امر باعث شده تا فرش شما حالت و فرم بدی در هنگام خشک شدن به خود بگیرد. این موضوع معمولا برای فرش های ماشینی 500 و 700 شانه اتفاق می¬افتد، به این دلیل که نسبت به فرش های 1000 شانه و 1200 شانه آهار کمتری دارند. در ادامه به سایر دلایل کیسی فرش می پردازیم:
1- بزرگ بودن قواره نسبت به محل مورد استفاده
ممکن است قواره فرش از محل که می خواهید آن را پهن کنید بزرگتر باشد. از این رو شما مجبور می شوید که آن را تا کرده و همین کار نیز یکی از دلایل ایجاد کیسی است.
2- قرار گیری فرش زیر پایه میز یا صندلی
ممکن است فرش شما زیر پایه صندلی، میز یا تخت قرار بگیرد. این موضوع باعث شده که پایه های میز و صندلی بر روی فرش فشار آورده و باعث ایجاد کیسی شود.
3- نگرفتن آب کامل فرش در هنگام خشک کردن
قالیشویی ها با استفاده از دستگاه مخصوص آب فرش را در پس از شستن می¬گیرند، این نکته مختص قالیشویی ها است. در صورتی که آب فرش در زمان خشک کردن به طور کامل گرفته نشود، کیسی در فرش ایجاد می شود.
4- بافت ناهمگون
حتماً باید در هنگام خرید به بافت فرش توجه کنید. چون یکی از دلایل ایجاد کیسی فرش، بافت ناهمگون است. همچنین کیسی در فرش های چند پوده مثل: فرش های کرک و پشک قم و بیجار ممکن است ایجاد شود.
5- استفاده از مواد مصنوعی در فرش ماشینی
استفاده از این مواد نه تنها باعث از بین رفتن مرغوبیت فرش می¬شوند، بلکه باعث ایجاد عیب و مشکلات زیادی در فرش نیز می¬شوند.