قطره برای التهاب گوش

قطره برای گوش، افراد در هر سنی ممکن است به گوش درد مبتلا شوند. این درد معمولا به علت عفونتی که در اثر آلودگی یا مواد شوینده به داخل حفره گوش راه پیدا کرده اند، بروز پیدا می کند. پزشک پس از معاینه گوش، در صورتی که در آن عفونت وجود داشته باشد،

آنتی بیوتیک برای بیمار تجویز خواهد کرد. در برخی مواقع نیز برای اینکه گوش، برای شستشو آماده شود، از بیمار می خواهد تا چند روز پشت سر هم از قطره گوش استفاده کند. در اینجا ما می خواهیم شما را با چند قطره برای عفونت گوش آشنا کنیم.

قطره برای گوش 


قطره بتامتازون


وقتی که مجاری گوش ملتهب می شوند، فرد احساس گوش درد می کند. عوامل مختلفی باعث التهاب گوش می شوند. از جمله این عوامل می توان به ورود آب، صابون، شامپو و ... اشاره کرد. التهاب گوش در افراد با سوزش همراه است. برای اینکه التهاب گوش را کاهش دهند از قطره بتامتازون استفاده می کنند. این امر باعث می شود تا التهاب، سوزش و درد گوش کاهش یابد. گاهی اوقات التهاب پوست موجب عفونت شود. در ترکیب بتامتازون ، ماده ای به نام نئومایسین وجود دارد که خاصیت ضد باکتری داشته و تاثیر زیادی دررفع التهاب گوش و عفونت آن دارد.


روش مصرف قطره بتامتازون


برای استفاده از قطره بتامتازون ابتدا باید بروشور آن را مطالعه کرد. سپس دو قطره از آن را در گوش چکاند. این کار را باید هر سه ساعت یک بار انجام داد. البته پیش از استفاده از قطره باید دست های خود را بشویید. پس از چکاندن قطره در گوش باید سر خود را چند دقیقه در آن حالت نگه داشت تا دارو به خوبی وارد گوش شود.


موارد منع استفاده از قطره گوش بتامتازون


قبل از استفاده از قطره بتامتازون باید با پزشک مشورت کرد. زیرا ممکن است برخی از افراد به این دارو حساسیت داشته باشند. این دارو برای زنان باردار و زنانی که در دوران شیردهی هستند، نباید استفاده شود. همچنین برای افرادی که پرده گوش آنها پاره شده است، استفاده از این دارو مجاز نمی باشد.‌


قطره گوش گلیسیرین فنیکه


یکی از قطره هایی که می توان برای نرم کردن جرم داخل مجرای گوش استفاده کرد، قطره گوش گلیسیرین فنیکه می باشد. این دارو تاثیر زیادی برای از بین بردن انواع باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها دارد‌. میزان استفاده افراد مختلف از این قطره در طول روز متفاوت خواهد بود. همچنین لازم است که تعداد دفعات آن توسط پزشک تعیین شود. پیش از شستشوی گوش میزان استفاده از این قطره ۳ بار در روز و در هر نوبت ۳ قطره است. برای درمان گوش درد این قطره تا ۳ روز باید استعمال شود.


قطره گوش کلرامفنیکل


یکی از انواع آنتی بیوتیک ها که می توان از آن برای درمان عفونت های باکتریایی مثل عفونت گوش استفاده کرد، قطره کلرامفنیکل است. البته استفاده از این دارو برای افرادی که دچار عفونت های خفیف و یا سرماخوردگی شده اند مجاز نمی باشد. در صورت مصرف این دارو و بروز هر گونه واکنش آلرژیک بلافاصله باید با پزشک مشورت کرد. افرادی که دچار آسیب دیدگی و یا پارگی پرده‌ گوش هستند، پیش از استفاده از این قطره لازم است که حتماً این موضوع را با پزشک معالج خود در میان بگذارند.


نحوه استفاده از قطره کلرامفنیکل


نحوه مصرف این دارو به این گونه است که ابتدا سر خود را خم کرده و سپس مجرای گوش را برای ورود قطره آماده کنید. پس از اینکه قطره در گوش چکانده شد، یک تا دو دقیقه سر خود را به همان حالت گذاشته تا محلول به خوبی وارد گوش شود. برای اینکه این دارو اثربخشی خوبی داشته باشد، باید دوره درمان کامل شود. تعداد دفعات استفاده از این قطره توسط پزشک تعیین می شود. اما به طور معمول افراد بزرگسالان و کودکان دو تا سه بار در روز به میزان ۲ تا ۳ قطره باید از این قطره استفاده کنند.